Materiál do výuky

Kdo zabil Kennyho

2. 6. 2020 základní vzdělávání
Autor
Petr Tišl
Věková skupina
12—15 let
Speciální vzdělávací potřeby
- žádné -

Anotace

Předložený materiál je úpravou běžné laboratorní práce na téma „škrobová zrna“ (buněčné inkluze rostlinných buněk). Cílem není splnit co největší množství úkolů, ale zasadit jeden úkol do atraktivního prostředí „kriminálního vyšetřování“ a umožnit tak žákům zahrát si roli pracovníků laboratoře. Úkol se tak dá stihnout i za 45 minut, pokud jsou žáci v mikroskopování zběhlí a pracuje se v menší skupině. Pokud máte k dispozici hodiny dvě, pak je možné snadno připravit další preparáty k pozorování a další hodinu strávit diskusí o rozdílech ve tvaru škrobových zrn v zásobních orgánech různých rostlin.
Soubory materiálu
Typ
 
Název
 
studijní text
20.65 kB
Dokument
Studijni_text_Kdo_zabil_Kennyho.docx
studijní text
216.03 kB
PDF
Studijni_text_Kdo_zabil_Kennyho.pdf
Kdo zabil Kennyho – pracovní list
344 kB
Dokument
Kdo-zabil-Kennyho.docx
Kdo zabil Kennyho – pracovní list
296.04 kB
PDF
Kdo-zabil-Kennyho.pdf

Licence

Všechny materiály jsou publikovány pod licencí Creative Commons BY-NC-SA.

Obsahuje
2x
Dokument
2x
PDF

Hodnocení od uživatelů

Miroslav Melichar
19. 6. 2020, 13:07
Pěkný materiál, až na to, že tvrzení "hydrolýzou vzniká škrobový sirup, škrobový cukr a glukóza" je nepřesné. Škrobový cukr je jen jiný název glukózy - dnas málo užívaný. (Škrob. sirup je tedy roztok glukózy.)
Petr Tišl
21. 6. 2020, 21:01
Děkuji za podnětný komentář pane Melichare. Zmíněná věta pochází z wikipedie (která je jako zdroj řádně citována). Ta samozřejmě není nekonečně správným zdrojem informací a já nejsem ani chemik, ani potravinářský technolog. Vzhledem k doporučené věkové skupině,  povaze a významu textu v úkolu bych si dovolil znění ponechat  bez opravy.
Adresa zmíněného článku je https://cs.wiki…5%A0krob a možná by bylo dobré článek z pohledu chemika a učitele upravit. Já si na to z výše uvedených důvodů netroufám.

Váš komentář

Pro vložení komentáře je nutné se nejprve přihlásit.

Druh učebního materiálu:

Pracovní list

Druh interaktivity:

Aktivita

Cílová skupina:

Žák

Týká se jazyka:

Čeština