Domů > Materiály do výuky > základní vzdělávání > Výpočet neznámé veličiny
Materiál do výuky

Výpočet neznámé veličiny

7. 3. 2013 základní vzdělávání
Autor
Zdeněk Hanzelín
Věková skupina
12—15 let
Speciální vzdělávací potřeby
- žádné -

Anotace

Některým žákům dělá problém vypočítat neznámou veličinu z fyzikálního vzorce. Prezentace slouží jako pomůcka k rychlému a bezpečnému určení neznámé veličiny. Část prezentace slouží k procvičování získaných znalostí.
Soubory materiálu
Typ
 
Název
 
Prezentace
376 kB
Prezentace
Vypocet_nezname_veliciny.ppt
Prezentace
25.38 kB
Prezentace
Vypocet_nezname_veliciny.odp

Licence

Všechny materiály jsou publikovány pod licencí Creative Commons BY-NC-SA.

Obsahuje
1x
Prezentace
1x
Prezentace

Hodnocení od uživatelů

Václav Votruba
18. 3. 2013, 09:51
To je tragedie. Tak může vyučovat fyziku popuze člověk, který neví, proč se děti fyzice učí. Mohou se podle vzoru naučit řešit rovnice, ale nepochopí fyzikální podstatu jevů. Tudy cesta nevede.
Zdeněk Hanzelín
18. 3. 2013, 23:31
Na pochopení fyzikální podstaty jevů slouží školní pokusy a příklady z praxe.Ze své zkušenosti jsem poznal, že žáci nedokáží vypočítat veličiny ze vztahu, protože neumí rovnice. Dum slouží jako pomůcka, jak vypočítat různé veličiny z daných vzorců.Je pravda, když nepochopí podstatu jevu a nezná značky veličin, nedokáže si sestrojit pomocný trojúhelník a pak může mít jakoukoliv pomůcku a příklad nevyřeší.
Václav Votruba
15. 2. 2014, 13:42
Přesto je to tragedie tímto způsobem učit. Cílem není práce se vzorečky, cílem je pochopení podstaty jevů.
Martin Krynický
16. 2. 2014, 21:25
Tento DUM slouží jako pomůcka, která odnaučí žáky přemýšlet. Princip nejjednoduších ekvivalentních úprav není o nic složitější než odvozování vzorečků z trojúhelníčků, má dvě základní výhody: dává smysl a je použitelný obecně. Trojúhelníčky žáky učí, že existuje nějaká forma, do které se záhadným způsobem nasypají písmenka a stejně záhadným způsobem z ní padají vzorečky. Žáci pak trojúhelníčky rádi používají na cokoliv - třeba vzorečky se sčítáním. Používáním trojúhelníčků poškozujete základní cíl výuky fyziky: vést žáky k logickému a přemýšlivému pohledu na okolní svět. Tímto způsobem se žáci nenaučí ani řešit rovnice, ani pracovat ze vzorečky, naučí se, že fyzika nedává smysl a že je to tak má být. A to je ŠPATNĚ!!!! Než takhle, to už radši bez vzorečků.
Miroslav Melichar
17. 2. 2014, 23:06
Kritici DUMu mají do jisté míry pravdu. Na druhé straně si nemyslím, že pan kolega Hanzelín je učitel, který vnímá výuku fyziky povrchně. Je autorem obdivuhodného počtu DUMů, mezi kterými nenajdeme ani sbírku Černých Petrů na různá témata, ani sérii soutěží Riskuj. Tím naznačuji, že je spousta DUMů, které odnaučují přemýšlet a které prošly bez podobné kritiky. 
POmocný 3-úhelník třeba o Ohmova zákona jsem zažil jako žák i já. Nezkazil mě a myslím, že mě moc neoslovil. Některému z mých spolužáků možná pomáhal. Nemůžeme ode všech žáků čekat hlubší pochopení podstaty, tohle je pomoc pro ty slabší. Myslím, že by to mělo dát žákům najevo, že ti lepší by měli vnímat, že tohle je trošku pod jejich úroveň, že by tomu měli více rozumět. Druhá stránka věci je, že ani použití ekvivalentní úpravy neznamená vždy pochopení - při převedení z jedné strany rovnice (vzorečku) na druhou píšeme místo lomeno krát (a místo + pak -). 
Dlouhodobě kritizuji problematické DUMy z chemie. Autoři na kritiku nereagují vůbec nebo se urazí. Tak zůstává třeba chybné tvrzení v DUMu o vzácných plynech, že kapalné helium je supravodivé. Paní autorka, která učí žáky G vzorce a názvy neexistujících sloučenin, mi odpoví, že při výuce názvosloví nebere ohled na reálnou existenci sloučeniny. Kde je tady pochopení podstaty?
Z těchto hledisek beru kritizovaný DUM jako upřímnou snahu nabídnout některým žákům alternativní možnost zvládnutí základních výpočtů. 

Váš komentář

Pro vložení komentáře je nutné se nejprve přihlásit.

Druh učebního materiálu:

Prezentace

Druh interaktivity:

Aktivita

Cílová skupina:

Žák

Týká se jazyka:

Čeština