Metodický portál RVP.CZ prochází změnami. Více informací zde.
logo RVP.CZ
Přihlásit se


Statistika

Materiál byl publikován 19. 04. 2021 a od té doby byl 920× zobrazen.

Další materiály
Hodnocení materiálu

Hodnocení materiálu

Hodnocení týmu rvp.cz
Naše hodnocení – 4/5
Hodnocení uživatelů
 
Průměrné hodnocení: 4,
počet hodnocení: 1.
Hodnotit materiály mohou pouze registrovaní uživatelé.
Statistika hodnocení
hodnocení: 5 zatím nikdo hodnocení: 4 1 uživatel hodnocení: 3 zatím nikdo hodnocení: 2 zatím nikdo hodnocení: 1 zatím nikdo
 
Doporučit materiál

Jak citovat

RAKOUŠOVÁ, Alena. Slavíme svátky. Metodický portál : Digitální učební materiály [online]. 19. 04. 2021, [cit. 2021-08-05]. Dostupný z WWW: <https://dum.rvp.cz/materialy/slavime-svatky.html>. ISSN 1802-4785.

Licence

Příspěvek je publikován pod licencí Creative Commons BY-NC-SA.

Identifikátor materiálu 12642
Anotace

Příspěvek Slavíme svátky tvoří integrovaný celek, který v rámci školního roku systematicky časově koordinoval oborovou tematiku týkající se vzdělávacího oboru Jazyk a jazyková komunikace, oblasti Člověk a jeho svět a částečně také oboru Matematika a její aplikace pro 3. ročník základní školy. Materiál je vhodný také pro opakování učiva ve 4. ročníku.

Tematiku slavení svátků předkládáme učitelům pro inspiraci. Cílem textů je především podpořit žákovské učení, pomoci pochopit, proč se slaví určité významné dny, případně se dodržují lidové zvyky a tradice. Žáci 3. ročníku základní školy se dozvědí, proč slavíme 25. a 26. prosinec, 5. a 6. červenec, proč slavíme Velký pátek jako svátek, jaký význam má v lidové tradici svatý Ondřej a svatý Mikuláš.

Žáci si zahrají deskovou hru od sv. Valentýna a dozvědí se, kdo byl svatý Patrik, kdo je leprikon, a usmaží si omeletu na Pancake Day. Tím vším projdou, aniž by měli pocit odpuzující lopotné dřiny a nezajímavé faktografie. Po svatém Jiřím procházku završí Cyril a Metoděj a zájemci si na závěr vyrobí jack-o'-lantern. Text je sestaven tak, aby žáci průběžně činnosti poměrně rychle střídali a byla průběžně udržována jejich pozornost.

Ve vyšších ročnících je možné se tematikou zabývat více do hloubky tak, aby byly získané poznatky využitelné pro praxi žáků v běžném životě a byly přiměřené jejich chápání. Např. v 5. ročníku lze s úspěchem tematiku rozšířit o osobu sv. Martina, sv. Barbory, sv. Lucie a sv. Kateřiny či sv. Štěpána.

Autor

A. Rakoušová (Autor)

Jazyk Čeština
Očekávaný výstup

odůvodňuje a píše správně: i/y po tvrdých a měkkých souhláskách i po obojetných souhláskách ve vyjmenovaných slovech; dě, tě, ně, ú/ů, bě, pě, vě, mě – mimo morfologický šev; velká písmena na začátku věty a v typických případech vlastních jmen osob, zvířat a místních pojmenovánídalší materiály k tomuto očekávanému výstupu »

Speciální vzdělávací potřeby - žádné -
Klíčová slova

koordinace obsahu učiva, integrace obsahu učiva, svátky a oslavy, kulturní tradice, sv. Ondřej, sv. Mikuláš, Vánoce, Boží hod velikonoční, sv. Valentýn, sv. Patrik, leprikon, sv. Jiří, sv. Cyril a Metoděj

Druh učebního materiálu Pracovní list
Druh interaktivity Aktivita
Cílová skupina Žák
Stupeň a typ vzdělávání základní vzdělávání – první stupeň – první období
Typická věková skupina 7 - 9 let
Celková velikost 2,36 MB
V případě pochybností o aktuálnosti či funkčnosti příspěvku využijte tlačítko „Napište nám“.
Napište nám
 

Soubory materiálu

V tomto seznamu se zobrazují soubory tvořící samotný učební materiál.
Do Úložiště jsou přijímány pouze materiály v běžně používaných formátech, ke kterým existují volně stažitelné prohlížeče.
 
 Název souboruPopisTyp souboruVelikost
stáhnoutNáhledAnotace.docxMetodický listDokument Microsoft Word Dokument Microsoft Word26,68 kB
stáhnoutNáhledSlavime-svatky.docPracovní listDokument Microsoft Word Dokument Microsoft Word1,39 MB
stáhnoutNáhledSlavime-svatky.pdfPracovní listDokument ve formátu PDF Dokument ve formátu PDF944,25 kB

Přidat komentář

Vkládat komentáře může pouze registrovaný uživatel.