Metodický portál RVP.CZ prochází změnami. Více informací zde.
logo RVP.CZ
Přihlásit se


Statistika

Materiál byl publikován 17. 01. 2011 a od té doby byl 5680× zobrazen.

Další materiály
Hodnocení materiálu

Hodnocení materiálu

Hodnocení týmu rvp.cz
Naše hodnocení – 2/5
Hodnocení uživatelů
 
Průměrné hodnocení: 2.75,
počet hodnocení: 4.
Hodnotit materiály mohou pouze registrovaní uživatelé.
Statistika hodnocení
hodnocení: 5 1 uživatel hodnocení: 4 1 uživatel hodnocení: 3 zatím nikdo hodnocení: 2 zatím nikdo hodnocení: 1 2 uživatelé
 
Doporučit materiál

Jak citovat

GOŠ, Dušan. Ruský obrázkový slovník XXIV – povolání. Metodický portál : Digitální učební materiály [online]. 17. 01. 2011, [cit. 2021-09-16]. Dostupný z WWW: <https://dum.rvp.cz/materialy/rusky-obrazkovy-slovnik-xxiv-povolani.html>. ISSN 1802-4785.

Licence

Příspěvek je publikován pod licencí Creative Commons BY-NC-SA.

Identifikátor materiálu 19204
Anotace

Obrázkový slovník – je tvořen pracovními listy, které slouží pro lepší zapamatování si pojmů. Pracovní listy jsou určeny pro začátečníky.

Jednoduchým přepsání ruských názvů můžete vytvořit jakýkoliv obrázkový slovníček.

Autor

Dušan Goš (Autor)

Jazyk Čeština
Očekávaný výstup

reaguje na jednoduchá sdělení nebo je iniciuje, pokud se týkají známých a základních potřeb každodenního životadalší materiály k tomuto očekávanému výstupu »

Speciální vzdělávací potřeby - žádné -
Klíčová slova

povolání, ruský obrázkový slovník, ruština

Druh učebního materiálu Pracovní list
Druh interaktivity Aktivita
Cílová skupina Žák
Stupeň a typ vzdělávání jazykové vzdělávání
Typická věková skupina 16 - 99 let
Celková velikost 1,55 MB
V případě pochybností o aktuálnosti či funkčnosti příspěvku využijte tlačítko „Napište nám“.
Napište nám
 

Soubory materiálu

V tomto seznamu se zobrazují soubory tvořící samotný učební materiál.
Do Úložiště jsou přijímány pouze materiály v běžně používaných formátech, ke kterým existují volně stažitelné prohlížeče.
 
 Název souboruPopisTyp souboruVelikost
stáhnoutNáhledObrázkový slovník − povolání.odpRuský obrázkový slovník XXIV.OpenDocument prezentace OpenDocument prezentace653,33 kB
stáhnoutNáhledObrázkový slovník − povolání.pptRuský obrázkový slovník XXIV.Prezentace Microsoft PowerPoint Prezentace Microsoft PowerPoint892,42 kB
Stáhnout komentáře materiálu jako RSS kanál

Komentáře

 
1. autor: Mgr. Hana Pilařová
vloženo: 22. 01. 2011, 20:03:04

Mohu se zeptat na smysl toho, vytvářet PL v PowerPointu?

2. autor: Svatopluk Mareš
vloženo: 23. 01. 2011, 16:07:33

Připojuji se k dotazu paní Pilařové. Podivuji se ještě také nad tím, jak může být tak jednoduchý a nenápaditý materiál (není-li NÁPAD právě v tom, že nikdy neskončí přísun listů s osmi pojmy:-) zařazen mezi DUMy – natož hodnocen 2 hvězdičkami?!

3. autor: PhDr. Ondřej Neumajer, Ph.D.
vloženo: 23. 01. 2011, 16:26:40

Také mi přijde, že formát programu na vytváření prezentací není tím pravým pro tento DUM. Nicméně, užitek v něm spatřovat lze a z pětistupňové hvězdičkové škály mi jedna až dvě přijdou relativně odpovídající.

4. autor: Dušan Goš
vloženo: 25. 01. 2011, 11:48:22

Rád bych reagoval na komentáře. Smysl obrázkového slovníku není jen to, že je v ruském jazyce, ale jak píši v anotaci, že je z něho možné vytvořit jakýkoliv obrázkový slovník. Použití může být i ve speciální pedagogice, kde ze slovníků jde lehce vytvořit jednoduchý afatický slovník, díky němu můžeme vytvářet a fixovat jednotlivé pojmy. Nebo v dalším cizím jazyce, kde pomůže při budování pojmů třeba žákům s dyslexii – zrakové vnímání (tam je obrázek přínosem) Pokud jde o ruská slovíčka, žáci si mohou vytvořit slovníček z dalších druhů slov a rozšířit si tak slovní zásobu a zvýšit své jazykové dovednosti. Přínosem dle mého je právě ten obrázek. Snažím se, aby obrázky byly co nejvíce zřetelné. Propojení obrázku a pojmu je u žáků přínosnější a lépe si pojem zapamatují, navíc přepsáním slova si lépe fixují slovíčko jako takové. Otázka zněla i proč v PowerPointu. Samozřejmě obrázkový slovník by se dal tvořit i jako jpg – tím by ale ztrácel význam toho vytváření jakéhokoliv slovníku a tomu formát PowerPointu vyhovuje, byť nejde o prezentaci jako takovou. Děkuji za komentáře.

5. autor: Mgr. Hana Pilařová
vloženo: 25. 01. 2011, 12:41:05

Osobně bych s ohledem na možné úpravy textů (využitelnost i v jiných jazycích chápu) volila spíše formát .doc – na .jpg jsem opravdu ani nepomyslela

6. autor: Mgr. Helena Vodová
vloženo: 27. 01. 2011, 20:48:20

Docela chápu, proč autor používá formát ppt – lépe se v něm editují vložené tvary, MSWord je primárně textový editor. Obávám se, že při převodu na *.doc by se grafika rozsypala. Celé by se to dalo zafixovat jako *.jpg nebo *.pdf, ale potom by si uživatelé nemohli list editovat.

Přidat komentář

Vkládat komentáře může pouze registrovaný uživatel.