Domů > Materiály do výuky > jazykové vzdělávání > Ruský obrázkový slovník XXIV – povolání
Materiál do výuky

Ruský obrázkový slovník XXIV – povolání

17. 1. 2011 jazykové vzdělávání
Autor
Dušan Goš
Věková skupina
16—99 let
Speciální vzdělávací potřeby
- žádné -

Anotace

Obrázkový slovník – je tvořen pracovními listy, které slouží pro lepší zapamatování si pojmů. Pracovní listy jsou určeny pro začátečníky. Jednoduchým přepsání ruských názvů můžete vytvořit jakýkoliv obrázkový slovníček.
Soubory materiálu
Typ
 
Název
 
Ruský obrázkový slovník XXIV.
871.5 kB
Prezentace
Obrázkový slovník − povolání.ppt
Ruský obrázkový slovník XXIV.
638.02 kB
Prezentace
Obrázkový slovník − povolání.odp

Licence

Všechny materiály jsou publikovány pod licencí Creative Commons BY-NC-SA.

Obsahuje
1x
Prezentace
1x
Prezentace

Hodnocení od uživatelů

Hana Pilařová
22. 1. 2011, 20:03
Mohu se zeptat na smysl toho, vytvářet PL v PowerPointu?
Svatopluk Mareš
23. 1. 2011, 16:07
Připojuji se k dotazu paní Pilařové. Podivuji se ještě také nad tím, jak může být tak jednoduchý a nenápaditý materiál (není-li NÁPAD právě v tom, že nikdy neskončí přísun listů s osmi pojmy:-) zařazen mezi DUMy - natož hodnocen 2 hvězdičkami?!
Ondřej Neumajer
23. 1. 2011, 16:26
Také mi přijde, že formát programu na vytváření prezentací není tím pravým pro tento DUM. Nicméně, užitek v něm spatřovat lze a z pětistupňové hvězdičkové škály mi jedna až dvě přijdou relativně odpovídající.
Dušan Goš
25. 1. 2011, 11:48
Rád bych reagoval na komentáře. Smysl obrázkového slovníku není jen to, že je v ruském jazyce, ale jak píši v anotaci, že je z něho možné vytvořit jakýkoliv obrázkový slovník. Použití může být i ve speciální pedagogice, kde ze slovníků jde lehce vytvořit jednoduchý afatický slovník, díky němu můžeme vytvářet a fixovat jednotlivé pojmy. Nebo v dalším cizím jazyce, kde pomůže při budování pojmů třeba žákům s dyslexii - zrakové vnímání (tam je obrázek přínosem)
Pokud jde o ruská slovíčka, žáci si mohou vytvořit slovníček z dalších druhů slov a rozšířit si tak slovní zásobu a zvýšit své jazykové dovednosti. Přínosem dle mého je právě ten obrázek. Snažím se, aby obrázky byly co nejvíce zřetelné. Propojení obrázku a pojmu je u žáků přínosnější a lépe si pojem zapamatují, navíc přepsáním slova si lépe fixují slovíčko jako takové.
Otázka zněla i proč v PowerPointu. Samozřejmě obrázkový slovník by se dal tvořit i jako jpg - tím by ale ztrácel význam toho vytváření jakéhokoliv slovníku a tomu formát PowerPointu vyhovuje, byť nejde o prezentaci jako takovou. Děkuji za komentáře.
Hana Pilařová
25. 1. 2011, 12:41
Osobně bych s ohledem na možné úpravy textů (využitelnost i v jiných jazycích chápu) volila spíše formát .doc - na .jpg jsem opravdu ani nepomyslela
Helena Vodová
27. 1. 2011, 20:48
Docela chápu, proč autor používá formát ppt - lépe se v něm editují
vložené tvary, MSWord je primárně textový editor. Obávám se, že při převodu na *.doc by se grafika rozsypala. Celé by se to dalo zafixovat jako *.jpg nebo *.pdf, ale potom by si uživatelé nemohli list editovat.

Vaše hodnocení

Ohodnoťte hvězdičkami:

Váš komentář

Pro vložení komentáře je nutné se nejprve přihlásit.

Druh učebního materiálu:

Pracovní list

Druh interaktivity:

Aktivita

Cílová skupina:

Žák

Týká se jazyka:

Čeština