Archív je povolená dubleta. Ústav pro jazyk český říká: Platná Pravidla českého pravopisu doporučují psát mnohá slova se zakončením -en, -in, -iv, -iva, -ivum, -ivní, -emie, -erie apod. jen krátce. Podle Dodatku k Pravidlům ve slovech, kde Pravidla 1993 uvádějí jen psaní se samohláskou krátkou a předchozí Pravidla jen se samohláskou dlouhou, je psaní se samohláskou dlouhou rovněž správné. Dodatek tedy vrací více možností zápisu, ale bohužel za cenu drobných nejasností. Úvodní věta (5. bod Dodatku) není zcela v souladu s některými uvedenými příklady. Příklady se netýkají pouze slov psaných původně jen se samohláskou dlouhou, ale jsou zde zahrnuty i původní dublety (benzin/benzín, penicilin/penicilín, archiv/archív, pasivní/pasívní, citron/citrón, bižuterie/bižutérie apod.). Proto se respektuje dvojí možnost zápisu jak u slov psaných podle kodifikace z roku 1957 jen se samohláskou dlouhou (balón, faraón), tak psaných dlouze i krátce (benzín/benzin, vitamín/vitamin, acetylén/acetylen, vagón/vagon, kamión/kamion).
chybí metodický materiál pro učitele (alespoň správné řešení). Malá pedagogická hodnota - procvičí dobře jen určování století podle danéhop letopočtu, alke to je prakticky vše.
Váš komentář
Pro vložení komentáře je nutné se nejprve přihlásit.
MEDUNOVÁ, Lenka. Určování století a zdroje poznání minulosti. Metodický portál: Materiály do výuky [online]. 26. 02. 2009, [cit. 2024-09-14]. Dostupný z WWW: <https://dum.rvp.cz/materialy/urcovani-stoleti-a-zdroje-poznani-minulosti.html>. ISSN 1802-4785.