Domů > Materiály do výuky > základní vzdělávání > Svědectví Viktora Laše
Materiál do výuky

Svědectví Viktora Laše

29. 5. 2008 základní vzdělávání
Autor
Martin Šmok
Věková skupina
12—15 let
Speciální vzdělávací potřeby
- žádné -

Anotace

Interview z archivu USC Shoah Foundation Institute, největšího multimediálního archivu svědectví pamětníků holocaustu na světě. Úryvek z jedinečného svědectví pana Viktora Laše (*1923), který byl na základě rasistických zákonů platných v Protektorátu Čechy a Morava deportován do židovského ghetta v Terezíně. Kromě práce v dolech na Kladensku byl z Terezína povolán do otrockého komanda, které mělo „vyčistit“ právě zničené Lidice, a stal se tak unikátním svědkem nacistického barbarství. S využitím tohoto filmového materiálu je možno vystavět libovolnou hodinu, zkoumat i jiné než čistě historické fenomény a lze jej kombinovat s jinými filmovými, obrazovými či textovými materiály. Protože jde o pilotní, zkušební projekt, prosíme ty z Vás, kteří s materiálem budou pracovat, aby se podělili o výsledky své práce, o reakce studentů, o nápady či náměty. Pište česky na emailovou adresu: msmok@usc.edu.
Soubory materiálu
Typ
 
Název
 
Interview s Viktorem Lašem (formát videa MPEG-1)
29.71 MB
Ostatní
viktor_las.mpg
Interview s Viktorem Lašem (formát videa mp4)
127.85 MB
Ostatní
viktor_las.mp4.mp4
Doprovodný text k úryvku filmového interview s pamětníkem Viktorem Lašem
33 kB
Dokument
Doprovodný text_Viktor La.doc
Doprovodný text k úryvku filmového interview s pamětníkem Viktorem Lašem
23.52 kB
Dokument
Doprovodný text_Viktor La.odt

Licence

Všechny materiály jsou publikovány pod licencí Creative Commons BY-NC-SA.

Obsahuje
1x
Ostatní
1x
Ostatní
1x
Dokument
1x
Dokument

Hodnocení od uživatelů

Peter Sokol
29. 5. 2008, 13:55
Jsem moc rád, že se nám ve spolupráci s Martinem Šmokem podařilo získat ukázku právě z tohoto interview. Jde o nesmírně silné vyprávění, které má potenciál ukázat hrůzy války a holocaustu na příběhu maldého člověka. Používal jsem jej už dřív ve výuce a doporučuji počítat s tím, že po jeho zhlédnutí budete muset dát žákům prostor, aby vstřebali všechny zážitky - nechte je třeba psát, mluvit ve dvojicích, pak společně reflektovat.
Ondřej Neumajer
29. 5. 2008, 20:14
Zcela strhující a autentické vyprávění očitého svědka nacistických zvěrstev. Těch šestnáct minut doporučuji zhlédnout každému.
Petr Hopfinger
1. 6. 2008, 23:02
Určitě zajímavé. Dočkáme se dalších podobných DUMů?
Martin Šmok
4. 6. 2008, 12:14
Abych odpověděl na otázku - ano, podobné DUMy založené na využití filmových svědectví se připravují, připravují se i další, detailnější modelové hodiny v češtině - které budou umístěny jak na domovské stránce USC Shoah Foundation Institutu (http://college.…edu/vhi/ ), tak i zde ve formě linku. Na stránce Institutu je už i dnes možno zjistit, jaká svědectví - a z kterých regionů - se v archívu nacházejí (http://tc.usc.e…ult.aspx ).

Váš komentář

Pro vložení komentáře je nutné se nejprve přihlásit.

Druh učebního materiálu:

Prezentace

Druh interaktivity:

Výklad

Cílová skupina:

Žák

Týká se jazyka:

Čeština