Metodický portál RVP.CZ prochází změnami. Více informací zde.
logo RVP.CZ
Přihlásit se


Statistika

Materiál byl publikován 29. 05. 2008 a od té doby byl 10477× zobrazen.

Další materiály
Hodnocení materiálu
Ocenění Tým rvp.cz doporučuje

Hodnocení materiálu

Hodnocení týmu rvp.cz
Naše hodnocení – 5/5
Hodnocení uživatelů
 
Průměrné hodnocení: 5,
počet hodnocení: 6.
Hodnotit materiály mohou pouze registrovaní uživatelé.
Statistika hodnocení
hodnocení: 5 6 uživatelů hodnocení: 4 zatím nikdo hodnocení: 3 zatím nikdo hodnocení: 2 zatím nikdo hodnocení: 1 zatím nikdo
 
Doporučit materiál

Jak citovat

ŠMOK, Martin. Svědectví Viktora Laše. Metodický portál : Digitální učební materiály [online]. 29. 05. 2008, [cit. 2021-07-29]. Dostupný z WWW: <https://dum.rvp.cz/materialy/svedectvi-viktora-lase.html>. ISSN 1802-4785.

Licence

Příspěvek je publikován pod licencí Creative Commons BY-NC-SA.

Identifikátor materiálu 17255
Anotace

Interview z archivu USC Shoah Foundation Institute, největšího multimediálního archivu svědectví pamětníků holocaustu na světě. Úryvek z jedinečného svědectví pana Viktora Laše (*1923), který byl na základě rasistických zákonů platných v Protektorátu Čechy a Morava deportován do židovského ghetta v Terezíně. Kromě práce v dolech na Kladensku byl z Terezína povolán do otrockého komanda, které mělo „vyčistit“ právě zničené Lidice, a stal se tak unikátním svědkem nacistického barbarství.

S využitím tohoto filmového materiálu je možno vystavět libovolnou hodinu, zkoumat i jiné než čistě historické fenomény a lze jej kombinovat s jinými filmovými, obrazovými či textovými materiály.

Protože jde o pilotní, zkušební projekt, prosíme ty z Vás, kteří s materiálem budou pracovat, aby se podělili o výsledky své práce, o reakce studentů, o nápady či náměty. Pište česky na emailovou adresu: msmok@usc.edu.

Autor

Martin Šmok (Autor)

Jazyk Čeština
Očekávaný výstup

na příkladech vyloží antisemitismus, rasismus a jejich nepřijatelnost z hlediska lidských právdalší materiály k tomuto očekávanému výstupu »

Speciální vzdělávací potřeby - žádné -
Klíčová slova

Lidice, holocaust, Terezín, rasismus, nacismus, antisemitismus

Druh učebního materiálu Prezentace
Druh interaktivity Výklad
Cílová skupina Žák
Stupeň a typ vzdělávání základní vzdělávání – druhý stupeň
Typická věková skupina 12 - 15 let
Celková velikost 165,27 MB
V případě pochybností o aktuálnosti či funkčnosti příspěvku využijte tlačítko „Napište nám“.
Napište nám
 

Soubory materiálu

V tomto seznamu se zobrazují soubory tvořící samotný učební materiál.
Do Úložiště jsou přijímány pouze materiály v běžně používaných formátech, ke kterým existují volně stažitelné prohlížeče.
 
 Název souboruPopisTyp souboruVelikost
stáhnoutNáhledDoprovodný text_Viktor La.docDoprovodný text k úryvku filmového interview s pamětníkem Viktorem LašemDokument Microsoft Word Dokument Microsoft Word33,79 kB
stáhnoutNáhledDoprovodný text_Viktor La.odtDoprovodný text k úryvku filmového interview s pamětníkem Viktorem LašemOpenDocument textový dokument OpenDocument textový dokument24,08 kB
stáhnoutNáhledviktor_las.mp4.mp4Interview s Viktorem Lašem (formát videa mp4)Video ve formátu MP4 Video ve formátu MP4134,06 MB
stáhnout viktor_las.mpgInterview s Viktorem Lašem (formát videa MPEG-1)Video ve formátu MPEG Video ve formátu MPEG31,15 MB
Stáhnout komentáře materiálu jako RSS kanál

Komentáře

 
1. autor: Peter Sokol
vloženo: 29. 05. 2008, 13:55:31

Jsem moc rád, že se nám ve spolupráci s Martinem Šmokem podařilo získat ukázku právě z tohoto interview. Jde o nesmírně silné vyprávění, které má potenciál ukázat hrůzy války a holocaustu na příběhu maldého člověka. Používal jsem jej už dřív ve výuce a doporučuji počítat s tím, že po jeho zhlédnutí budete muset dát žákům prostor, aby vstřebali všechny zážitky – nechte je třeba psát, mluvit ve dvojicích, pak společně reflektovat.

2. autor: PhDr. Ondřej Neumajer, Ph.D.
vloženo: 29. 05. 2008, 20:14:26

Zcela strhující a autentické vyprávění očitého svědka nacistických zvěrstev. Těch šestnáct minut doporučuji zhlédnout každému.

3. autor: Petr Hopfinger
vloženo: 01. 06. 2008, 23:02:42

Určitě zajímavé. Dočkáme se dalších podobných DUMů?

4. autor: Martin Šmok
vloženo: 04. 06. 2008, 12:14:55

Abych odpověděl na otázku – ano, podobné DUMy založené na využití filmových svědectví se připravují, připravují se i další, detailnější modelové hodiny v češtině – které budou umístěny jak na domovské stránce USC Shoah Foundation Institutu (http://college.usc.edu/vhi/), tak i zde ve formě linku. Na stránce Institutu je už i dnes možno zjistit, jaká svědectví – a z kterých regionů – se v archívu nacházejí (http://tc.usc.edu/vhitc/(a5qv3ljm0eadav­nyww5wnlfw)/de­fault.aspx).

Přidat komentář

Vkládat komentáře může pouze registrovaný uživatel.