Metodický portál RVP.CZ prochází změnami. Více informací zde.
logo RVP.CZ
Přihlásit se


Srovnání středověkého chápání světa s obdobím novověku

Statistika

Materiál byl publikován 09. 04. 2008 a od té doby byl 7226× zobrazen.

Další materiály
Hodnocení materiálu

Hodnocení materiálu

Hodnocení týmu rvp.cz
Naše hodnocení – 2/5
Hodnocení uživatelů
 
Průměrné hodnocení: 2,
počet hodnocení: 7.
Hodnotit materiály mohou pouze registrovaní uživatelé.
Statistika hodnocení
hodnocení: 5 1 uživatel hodnocení: 4 zatím nikdo hodnocení: 3 zatím nikdo hodnocení: 2 3 uživatelé hodnocení: 1 3 uživatelé
 
Doporučit materiál

Jak citovat

ZOUHAR, Jan. Srovnání středověkého chápání světa s obdobím novověku. Metodický portál : Digitální učební materiály [online]. 09. 04. 2008, [cit. 2021-07-29]. Dostupný z WWW: <https://dum.rvp.cz/materialy/srovnani-stredovekeho-chapani-sveta-s-obdobim-novoveku.html>. ISSN 1802-4785.

Licence

Příspěvek je publikován pod licencí Creative Commons BY-NC-SA.

Identifikátor materiálu 16584
Anotace

Na základě přehledné názorné tabulky žáci vidí hlavní rozdíly v chápání světa a člověka ve středověku a novověku.

Autor

Mgr. Jan Zouhar (Autor)

Jazyk Čeština
Očekávaný výstup

rozliší hlavní filozofické směry, uvede jejich klíčové představitele a porovná řešení základních filozofických otázek v jednotlivých etapách vývoje filozofického myšlenídalší materiály k tomuto očekávanému výstupu »

Speciální vzdělávací potřeby - žádné -
Klíčová slova

supranaturalismus, naturalismus, antropocentrismus, theocentrismus, humanismus, antika

Druh učebního materiálu Pracovní list
Druh interaktivity Aktivita
Cílová skupina Žák
Stupeň a typ vzdělávání gymnaziální vzdělávání
Typická věková skupina 16 - 19 let
Celková velikost 78,94 kB
V případě pochybností o aktuálnosti či funkčnosti příspěvku využijte tlačítko „Napište nám“.
Napište nám
 

Soubory materiálu

V tomto seznamu se zobrazují soubory tvořící samotný učební materiál.
Do Úložiště jsou přijímány pouze materiály v běžně používaných formátech, ke kterým existují volně stažitelné prohlížeče.
 
 Název souboruPopisTyp souboruVelikost
stáhnoutNáhledPorovnani.odtPorovnání středověkého a novověkého chápání světaOpenDocument textový dokument OpenDocument textový dokument27,74 kB
stáhnoutNáhledPorovnání.docPorovnání středověkého a novověkého chápání světaDokument Microsoft Word Dokument Microsoft Word51,20 kB
Stáhnout komentáře materiálu jako RSS kanál

Komentáře

 
1. autor: MgA. Lukáš Križko
vloženo: 09. 04. 2008, 18:37:47

Tento materiál je velmi strohý a schematický. Navíc není podmětem k žádné větší aktivitě. Vytváří v dětech velmi zjednodušené závěry. Problematika středověkého a novověkého života dá na několik knih a spousty diplomových prací a tento pracovní list toto shrne do tří sloupců. Myslím, že by bylo záhodno ve studentech přestat pěstovat zjednodušené a schematizující pohledy.

2. autor: Petr Hopfinger
vloženo: 23. 04. 2008, 11:07:19

S hodnocením pana Križka nemohu souhlasit. Materiál je strohý a vytváří zjednodušené závěry. Je ale přehledný a systematický. Jak si pak Križko představuje výuku jinak, než jako značné zjednodušování a schematizování reality? Zná snad nějakou učebnici, či monografii, která realitu nezjednodušuje a neschematizuje? Já totiž ne.

3. autor: MgA. Lukáš Križko
vloženo: 23. 04. 2008, 11:20:52

Zjednodušování a schematizování používají povětšinou totalitní systémy. Studenti na gymnáziu by měli být seznámení s mnohem vrstevnatějšími pohledy na danou problematiku. Pakliže jim předáme předžvíkanou a zjednodušenou pravdu, naučíme je maximálně přijímat informace bulvárního typu. Ideální materiál do spotřební a konzumní společnosti.

4. autor: Mgr. Zdeněk Sotolář
vloženo: 23. 04. 2008, 18:09:24

Popis pracovního postupu. Chceme-li na někoho otrávit, připravíme lektvar podle zaručeného receptu. Nejdříve autora zprudka osmahneme ideologickým škatulkováním (totalita), aby bylo hned jasno, co je to za lumpa. Pak pro dobrou chuť okořeníme nějakou líbivou, ale zato nicneříkající frázi (vrstevnaté pohledy), samozřejmě nemusí být čerstvá. Nakonec celé zahustíme moukou hrubkou a ozdobíme listem voňavého pleonasmu (spotřební a konzumní). Nečtěte, prosím, nalačno.

5. autor: MgA. Lukáš Križko
vloženo: 24. 04. 2008, 09:09:27

Já Vám úpřímně řečeno vůbec nerozumím. Co jste vlastně chtěl tímto příspěvkem říci? Mím cílem není někoho otrávit, ale zamyslet se, zda podobné schématizující pravdy (zvlášť v dějepise) nejsou politicky řečeno problematické. Opravdu si myslím, že je potřeba dát dětem širší pohled na jednotlivé období… toť vše.

6. autor: Jana Morávková
vloženo: 25. 04. 2008, 06:45:46

Myslím, že zde nikdo nikoho nenutí materiály používat – proto jsou tyto debaty celkem bezpředmětné. Pane Křižko, jako netotalitní učitelka bych vás ráda upozornila na hrubou chybu „mím“ a „úpřimně“ – ale debatovat o ní nemusíme :-) Hodně sil a dobrých nápadů všem tvořivým kolegům.

7. autor: MgA. Lukáš Križko
vloženo: 29. 04. 2008, 11:50:48

Je samozřejmostí, že se do diskuse nemusím zapojit. Můžu také tento materiál nepoužít, jako nemusím používat další jiné materiály. Je to naše právo. Stejně jako právo na vypnutí televize, když nesouhlasím s jeho programem, nebo jsou mně proti srsti postoje, které tato televize prezentuje. Zároveň tak rezignuji na další možnost, kterou nabízí tento portál, a to pomáhat si růst. Tuto diskusi neberu jako cestu k osočení kolegů, nebo ukázce mojí (ne)dokonalosti, ale jako možnost rozpoutat větší diskusi nad tím co učíme. Zda existuje jiná možnost, jak látku uchopit. Je-li možnost diskutovat, rád ji využiji. Otázka zní, zda je někdo, kdo opravdu chce diskutovat.

8. autor: Mgr. Jakub Horálek
vloženo: 05. 05. 2008, 19:09:37

Je faktem, že toto není vlastně pracovní list v tom pravém slova smyslu, protože jediné, co s ním studenti mohou dělat, je, že si jej vlepí do sešitu. Ale je otázkou, zda tento materiál aspiroval na něco více. Berme ho takový, jaký je. Pro mě jde o výpisky, které můžu použít např. k tomu, aby mi ušetřily čas s diktováním poznámek. Mohu je studentům rozdat a nad jednotlivými tezemi diskutovat.Even­tuelně je mohu rozdat a nechat studenty, aby mi do příští hodiny vysvětlili určitá klišé a třeba nesrozumitelné fráze vlastními slovy.Když poslouchám referáty nebo vidím jejich webové stránky s učivem, přesně k takovému schematismu sklouzávají a na základě takovýchto poznámek vůbec neví, o čem mluví. Čili zpět k materiálu – Jaques le Goff to fakt není,ale přečtěte si některé učebnice.

S materiálem jde tudíž podniknout spoustu věcí, jde jen o to jej využít správným směrem, i třeba jiným, než zamýšlel autor. V tom spočívá kreativita metodického využití.

Přidat komentář

Vkládat komentáře může pouze registrovaný uživatel.