Metodický portál RVP.CZ prochází změnami. Více informací zde.
logo RVP.CZ
Přihlásit se


Statistika

Materiál byl publikován 24. 03. 2010 a od té doby byl 8979× zobrazen.

Další materiály
Hodnocení materiálu

Hodnocení materiálu

Hodnocení týmu rvp.cz
Naše hodnocení – 2/5
Hodnocení uživatelů
 
Průměrné hodnocení: 2,
počet hodnocení: 2.
Hodnotit materiály mohou pouze registrovaní uživatelé.
Statistika hodnocení
hodnocení: 5 zatím nikdo hodnocení: 4 zatím nikdo hodnocení: 3 1 uživatel hodnocení: 2 zatím nikdo hodnocení: 1 1 uživatel
 
Doporučit materiál

Jak citovat

ZEZULKOVÁ, Božena. Píšeme i, í, nebo y, ý?. Metodický portál : Digitální učební materiály [online]. 24. 03. 2010, [cit. 2021-09-21]. Dostupný z WWW: <https://dum.rvp.cz/materialy/piseme-i-i-nebo-y-y.html>. ISSN 1802-4785.

Licence

Příspěvek je publikován pod licencí Creative Commons BY-NC-SA.

Identifikátor materiálu 44967
Anotace

Ověřování znalostí psaní i, í, y, ý po obojetných souhláskách prostřednictvím různých úkolů. Vhodné pro 3. ročník.

Autor

Mgr. Božena Holubová (Autor)

Jazyk Čeština
Očekávaný výstup

odůvodňuje a píše správně: i/y po tvrdých a měkkých souhláskách i po obojetných souhláskách ve vyjmenovaných slovech; dě, tě, ně, ú/ů, bě, pě, vě, mě – mimo morfologický šev; velká písmena na začátku věty a v typických případech vlastních jmen osob, zvířat a místních pojmenovánídalší materiály k tomuto očekávanému výstupu »

Speciální vzdělávací potřeby - žádné -
Klíčová slova

vyjmenované slovo, slovo příbuzné

Druh učebního materiálu Prezentace
Druh interaktivity Aktivita
Cílová skupina Žák
Stupeň a typ vzdělávání základní vzdělávání – první stupeň – první období
Typická věková skupina 7 - 9 let
Celková velikost 1,00 MB
V případě pochybností o aktuálnosti či funkčnosti příspěvku využijte tlačítko „Napište nám“.
Napište nám
 

Soubory materiálu

V tomto seznamu se zobrazují soubory tvořící samotný učební materiál.
Do Úložiště jsou přijímány pouze materiály v běžně používaných formátech, ke kterým existují volně stažitelné prohlížeče.
 
 Název souboruPopisTyp souboruVelikost
stáhnoutNáhledPíšeme i, i, nebo y, ý.odpPrezentaceOpenDocument prezentace OpenDocument prezentace131,28 kB
stáhnoutNáhledPíšeme i, i, nebo y, ý.pptPrezentacePrezentace Microsoft PowerPoint Prezentace Microsoft PowerPoint872,96 kB
Stáhnout komentáře materiálu jako RSS kanál

Komentáře

 
1. autor: Mgr. Lubomír Šára
vloženo: 24. 03. 2010, 17:49:54

Dobrá aktivitka využitelná postupně na SmartBoardu. Jen mě zarazil slide 11 – co když ve třídě učí chudák učitel – muž? Má diktát vynechat? :-)

2. autor: Mgr. Božena Zezulková
vloženo: 24. 03. 2010, 18:08:09

Děkuji za komentář i správnou připomínku. Malá úprava v zadání je určitě nutná.

3. autor: Mgr. Dagmar Csatová
vloženo: 25. 03. 2010, 08:22:49

Klíčová slova – překlep : vyjmenovanÉ slova????

4. autor: Mgr. Božena Zezulková
vloženo: 25. 03. 2010, 14:49:55

Ano, jde jen o překlep. Správně mělo být vyjmenované slovo. Děkuji za postřeh.

5. autor: PhDr. Martin Rusek, Ph.D.
vloženo: 25. 03. 2010, 17:06:43

Také bych chtěl ocenit kreativní přístup, mnoho předkládaných aktivit najde uplatnění na interaktivních tabulích. Dovolte mi však jeden dotaz. Není série slovních spojení, která žáci pouze přepisují už přežitek? Ve výuce přírodovědných předmětů postupujeme právě tak, že se od podobných aktivit upouští, jsou nahrazovány spíše smysluplnějšími úlohami propojenými kontextem. Nepůsobil by ve smyslu motivace lépe souvislý text, kde by se vyskytovaly některé gramatické jevy? Samozřejmě je to složitější na přípravu, nemusí se podařit procvičit tolik obratů, zároveň ale žáci mají vše v kontextu, sami se o pravopisu budou muset rozhodovat právě v takových situacích. – Je to spíše můj dotaz do pléna, prosím o případné vyvedení z omylu. Mr

6. autor: Mgr. Lenka Trunečková
vloženo: 29. 03. 2010, 23:57:01

Mám potřebu polemizovat s panem kolegou Ruskem. Nejsem sice češtinář, ale matematik, ale shledávám při výuce těchto dvou předmětů shodné prvky, zatímco ostatní přírodověda vyžaduje určitě jiné přístupy – volné bádání, shledávání informací, třídění atd. Čj a M jsou takové základní pilíře. Když napíše diplomovou práci člověk neznalý pravidel Čj, je to práce analfabeta. Takže to je úkolem učitelů Čj a M – dostat do dětí, pokud možno časně, všechna základní pravidla a dostatečně je tam zafixovat.(Bylo by neefektivní v diplomové práci kontrolovat podle pravidel všechny jednoduché jazykové jevy. Také internet Vám jistě už naznačil, jak hrůzná je úroveň českého jazyka mezi lidmi.) Tak a teď k tomu zafixování. Já vím, že dril je vzdělávací metoda spíše pro zvířátka. Ale na vojně našel své opodstatnění a v rozumné míře je to velmi účinná metoda i pro nácvik užití jednoduchých jevů v českém jazyce či matematice. Tady se moc hodí procvičená kvantita. A v Čj je ji zbytečné obalovat omáčkou, když ke zdůvodnění jevu stejně dítě musí použít jen onu dvojici slov.

7. autor: Svatopluk Mareš
vloženo: 30. 03. 2010, 17:20:13

Já bych zde polemizoval o používání slova „kreativita“. Kreativní motivaci, která vyburcuje děti k tvořivé činnosti, nelze posuzovat podle kreativity, kterou vyvinul učitel při vytváření učebního materiálu. Jako příklad bych rád uvedl materiál (http://dum.rvp.cz/materialy/sifrovane-zpravy-vyjmenovana-slova.html), ve kterém je stejné učivo v graficky chudším rámci, ale o to „kreativnější“ je nadstavba, která je dětem nabízena.

8. autor: Mgr. Lenka Trunečková
vloženo: 30. 03. 2010, 18:01:00

Ano, v tom s Vámi naprosto souhlasím. Kreativitu nelze měřit barevností, postupným prolínáním nebo blikáním stránek. Směřuje to k podbízení se. Samozřejmě dnes, kdy jsou děti přesycovány všemožnými médii, je velmi obtížné upoutat jejich zájem k obyčejnému textu. Na druhou stranu se děti musí od vychovatelů dozvědět, že v životě budou muset plnit povinnosti, a nebude to vždy to, co je bude bavit.

9. autor: Svatopluk Mareš
vloženo: 30. 03. 2010, 22:12:22

V mnohém s Vámi souhlasím, myslím si ale, že dovednost pro plnění povinností nelze rozvíjet rozhodně tím, že dětem zadám úkol tohoto typu a s větou: „V životě budete muset překousnout horší věci..“ je nechám, ať se s tím poperou? Pro rozvíjení podobných dovedností se mi v praxi osvědčilo spíše využívat různé metody DV. A ještě ke komentáři pana kolegy – máte naprostou pravdu, souvislý text v kontextech je 100% lepší. Použil jste označení „přežitek“ pro přepisování slov, jak ale vidíte v mnohých učebnicích, „přežitky“ přežívají vesele dál! :-) Někdy se zdá, že přeživší přežitky se přetransformovaly na „zážitky“. A nejen v učebnicích… Do kategorie přežitků bych zařadil i vyvrcholení aktivit výrazným nápisem DIKTÁT! Má nahnat rovnou strach? Nebo povzbudit k překonání překážky a řešení problému? Závěrem jen sděluji svůj malý postřeh, že pomocí prožitků – lze dobře naučit přežitky :-)))

Přidat komentář

Vkládat komentáře může pouze registrovaný uživatel.