Domů > Materiály do výuky > základní vzdělávání > Čtení s porozuměním
Materiál do výuky

Čtení s porozuměním

25. 2. 2010 základní vzdělávání
Autor
Mgr. Zdeněk Vlk
Věková skupina
7—9 let
Speciální vzdělávací potřeby
- žádné -

Anotace

Materiál obsahuje kartičky s 20 úkoly pro skupinky žáků. Učitel dá žákům do skupinek kartičku s úkolem a vyhrává ta skupinka, která ho splní nejdříve. Úkoly jsou napsány tiskacími i psacími písmeny.
Soubory materiálu
Typ
 
Název
 
Pracovní list
380.5 kB
Dokument
Čtení s porozuměním.doc
Pracovní list
345.75 kB
Dokument
Čtení s porozuměním.odt

Licence

Všechny materiály jsou publikovány pod licencí Creative Commons BY-NC-SA.

Obsahuje
1x
Dokument
1x
Dokument

Hodnocení od uživatelů

Dagmar Csatová
25. 2. 2010, 15:10
Jak jednoduché a užitečné, díky.
Pavlína Hublová
25. 2. 2010, 18:23
Díky za psací písmo. Toho není nikdy dost :-)
Ondřej Hausenblas
25. 2. 2010, 18:51
Moc si cením toho, když se dětem dávají celé věty a když ty věty taky dávají smysl - a tohle všecko co je v tom pracovním listu, mohou děti ve třídě v hodině rovnou taky udělat!
Nevyznám se v elementárním psaní a čtení dost na to, abych uměl něco z toho komentovat, ale napadlo mě, že děti potřebují pro své čtení a čtenářství ještě víc: aby nejen věty, ale celá stránka dávala smysl, co nejdříve to jde. Tedy i ve chvíli,kdy ji ještě ani celou nepřečtou! Totiž aby si zvykaly, že slova, věty, text se čtou proto, že se něco úplně dozvíme, nebo se potěšíme, a že to chvíli trvá, musíme se chvíli snažit. Tak to bylo, dokud číst neuměly - nikdo jim nepředčítal věty, natož slova, která nebyla v situaci, v kontextu. To by mrňata utekla si hrát s kostkami. Ale bylo třeba chvíli vydržet poslouchat. A ani člověk, který číst umí dobře, nečte jen slovo, jen větu - i nápis na obchodě je v kontextu: "Biopotraviny" znamená "tady si je můžu koupit!" a opravdu tam můžu jít.
Jen v době, kdy je čtení nejtěžší - když se učíme písmenka, slova, věty, se náhle vyskytují věty, které skoro smysl nedávají - je dobře, že pracovní list pana kolegy Vlka neobsahuje žádnou Emu s masem (to on dobře ví proč). Ale nešel by z celého listu udělat malý příběh, nebo situace někde na hřišti, v lese atp.?
Chytneme se všichni za ruce. Mašinka táhne vozy. Společně zahoukáme jako vlak. Jedeme vlakem na výlet. Jedeme kolem třídy. Pustíme se a běžíme do lesa. Jdeme lesem a sbíráme houby. Podívej, mám tolik malých hříbků! Mícháme v hrnci houbovou polívku. Zamáváme krásnou větví na vlak. Chytneme se a jedeme zpátky domů.
Já nevím: šlo by to? Aby děti neztratily z obzoru, že na stránce je celý příběh, nejen instrukce a úkony cvičné.
Děti, které později nečtou, nemají rády čtení a neprokoušou se knížkou, totiž nejsou navyklé, že úsilí o čtení přinese milé plody: zážitek z příběhu, ze společného popovídání o zážitku, a z tvorby vlastních příběhů. Ono se to v třetí až páté třídě těžko napravuje, a v šesté až deváté se to skoro už dohnat nedá. Dá se učitelům - a dětem - ve vyšších ročnících pomoci už v první třídě?

Váš komentář

Pro vložení komentáře je nutné se nejprve přihlásit.

Druh učebního materiálu:

Pracovní list

Druh interaktivity:

Aktivita

Cílová skupina:

Žák

Týká se jazyka:

Čeština