Domů > Materiály do výuky > gymnázium > Baťa jako symbol ekonomického vzestupu Československa
Materiál do výuky

Baťa jako symbol ekonomického vzestupu Československa

6. 4. 2012 gymnázium
Autor
Petr Hopfinger
Věková skupina
16—19 let
Speciální vzdělávací potřeby
- žádné -

Anotace

Pracovní list přibližuje životopis zakladatele firmy Baťa a jeho vliv na meziválečné Československo.
Soubory materiálu
Typ
 
Název
 
Pracovní list
47.5 kB
Dokument
Baťa.doc
Pracovní list
41.63 kB
Dokument
Baťa.odt

Licence

Všechny materiály jsou publikovány pod licencí Creative Commons BY-NC-SA.

Obsahuje
1x
Dokument
1x
Dokument

Hodnocení od uživatelů

Zdeněk Sotolář
7. 4. 2012, 22:59
Jak Jak lze odpovědět na otázku a)  Je dnešní globální postavení firmy Baťa srovnatelné se situací ve třicátých či padesátých letech? Proč?, když text končí rokem 35? (Jako doplnění bych žákům promítnul Chaplinovu Moderní dobu.)
k




Zdeněk Sotolář
7. 4. 2012, 23:01
OPrava: jde o otázku e)
Jana Petrů
8. 4. 2012, 13:42
Zde by se dalo najít leccos inspirativního: http://batastor…/hlavni/ , a zde o školství http://batastor…skolstvi .
Jana Petrů
8. 4. 2012, 14:07
A zde autentické Baťovy noviny http://www.kfbz…viny.htm
Jana Petrů
8. 4. 2012, 14:19
Dovolím si poznámku - opravdu je tento, řekněme, pracovní list, na úrovni studenta na gymnáziu? Moji deváťáci dostávali mnohem složitější zadání, a to i ti, kteří šli do učení. Pro maturanta mi to přijde málo... (Mám dva maturující gymnazisty doma :). )
Petr Hopfinger
9. 4. 2012, 20:45
Dobrý den,
díky za reakce. K otázce pana Sotoláře: myslím, že se odpovědět dá. Text uvádí informace o obratu až do roku 1954 (předposlední odstavec). A současnost myslím studenti znají. Firma nezachytila nástup nových trendů a vyklidila pole značkám jako Adidas či Nike. K otázce paní Petrů - náročnost je samozřejmě relativní, ale podle mne by deváťáci (tedy ti které jsem učil) nebyli schopni např. odhalit Baťovo sociální inženýrství (otázka c) či viděl paralely s Fordem (otázky a, b).
Jana Petrů
15. 4. 2012, 19:07
Pane Hopfingere, co si přesně představujete pod pojmem sociální inženýrství? A jste skutečně přesvědčen, že jej Baťa provozoval? (http://www.fi.m…nika.htm ) Přečtěte si knihu Gottland, možná změníte názor.
Petr Hopfinger
16. 4. 2012, 15:30
Paní Petrů, evidentně něco jiného než Vy. Definice takovýchto pojmů je samozřejmě široká, ale představuji si zhruba toto: sociální inženýr je ten, kdo chce konstruovat a řídit lidské životy, kdo za pomoci zákonů a nařízení „vyrábí“ lidskou společnost, kdo ví lépe, než sami „obyčejní lidé“, jak mají žít a své představy jim vnucuje (převzato z jednoho článku Tomáše Feřtka). A ano, myslím si, že toto Baťa provozoval. Pro podporu svého stanoviska si dovolím (kromě toho, co je v prac. listu) citovat Pavla Kosatíka (České snění str. 207-210), kde píše o Baťovi následující ,,Podnikatelský triumf v něm vzbudil pocit, že podobný styl myšlení, jaký se mu vyplatil při budování továrny, lze uplatnit také na zbytek světa. Všichni lidé v každém okamžiku svých životů by si podle něj měli počínat stejně účelně, jako dělník, který u pásu dělá boty. Měli by se lépe… Hlavní překážku rozvoje státu viděl v zaostalosti dopravní sítě… měla by se postavit magistrála z Chebu do Jasiny… vláda měla zorganizovat pracovní tábory, řízené vojáky přibližně ve stylu Todtovy organizace, která budovala německou autobahn. Gottland jsem samozřejmě četl, vždyť z této knihy přebírám podstatnou část textu o Baťovi.
Jana Petrů
16. 4. 2012, 15:41
Pane Hopfingere, mířila jsem zpět do této diskuze, abych Vám dala více méně zapravdu. Váš materiál mě po delší době opět nasměroval k tomuto tématu a nezbývá mi, než s Vámi souhlasit.

Váš komentář

Pro vložení komentáře je nutné se nejprve přihlásit.

Druh učebního materiálu:

Pracovní list

Druh interaktivity:

Aktivita

Cílová skupina:

Žák

Týká se jazyka:

Čeština