Metodický portál RVP.CZ prochází změnami. Více informací zde.
logo RVP.CZ
Přihlásit se


Statistika

Materiál byl publikován 15. 02. 2009 a od té doby byl 10987× zobrazen.

Další materiály
Hodnocení materiálu

Hodnocení materiálu

Hodnocení týmu rvp.cz
Naše hodnocení – 3/5
Hodnocení uživatelů
 
Průměrné hodnocení: 2.5,
počet hodnocení: 2.
Hodnotit materiály mohou pouze registrovaní uživatelé.
Statistika hodnocení
hodnocení: 5 zatím nikdo hodnocení: 4 zatím nikdo hodnocení: 3 1 uživatel hodnocení: 2 1 uživatel hodnocení: 1 zatím nikdo
 
Doporučit materiál

Jak citovat

VANĚK, Vlastimil. Alkoholy. Metodický portál : Digitální učební materiály [online]. 15. 02. 2009, [cit. 2021-09-27]. Dostupný z WWW: <https://dum.rvp.cz/materialy/alkoholy.html>. ISSN 1802-4785.

Licence

Příspěvek je publikován pod licencí Creative Commons BY-NC-SA.

Identifikátor materiálu 22434
Anotace

Prezentace nabízí vymezení pojmu alkoholy, jejich názvosloví, přípravu, vlastnosti a užití. Důraz je kladen na čtení textu s porozuměním a následným řešením úkolů, které si mohou žáci ihned kontrolovat. Učivem prolínají průřezová témata OSV a VDO. Prezentaci je nutno doplnit ukázkou jednotlivých alkoholů a demonstračním pokusem „hoření ethanolu". Doporučuji učivo rozvrhnout do dvou vyučovacích jednotek.

Autor

Mgr. Vlastimil Vaněk (Autor)

Jazyk Čeština
Očekávaný výstup

rozliší vybrané deriváty uhlovodíků, uvede jejich zdroje, vlastnosti a použitídalší materiály k tomuto očekávanému výstupu »

Speciální vzdělávací potřeby - žádné -
Klíčová slova

alkohol, methanol, ethanol, ethandiol, propantriol, fenol, alkoholové kvašení, denaturovaný alkohol, působení alkoholu na člověka

Druh učebního materiálu Prezentace
Druh interaktivity Kombinované
Cílová skupina Žák
Stupeň a typ vzdělávání základní vzdělávání – druhý stupeň
Typická věková skupina 12 - 15 let
Celková velikost 540,07 kB
V případě pochybností o aktuálnosti či funkčnosti příspěvku využijte tlačítko „Napište nám“.
Napište nám
 

Soubory materiálu

V tomto seznamu se zobrazují soubory tvořící samotný učební materiál.
Do Úložiště jsou přijímány pouze materiály v běžně používaných formátech, ke kterým existují volně stažitelné prohlížeče.
 
 Název souboruPopisTyp souboruVelikost
stáhnoutNáhledAlkoholy.odpPrezentace – AlkoholyOpenDocument prezentace OpenDocument prezentace189,35 kB
stáhnoutNáhledAlkoholy.pptprezentace – AlkoholyPrezentace Microsoft PowerPoint Prezentace Microsoft PowerPoint350,72 kB
Stáhnout komentáře materiálu jako RSS kanál

Komentáře

 
1. autor: PhDr. Martin Rusek, Ph.D.
vloženo: 13. 07. 2010, 07:48:21

Vážený pane magistře, dovolte mi vyjádřit se k této prezentaci. Opět se opakuji, líbí se mi Vaše snaha propojovat látku s obrázky z praxe. V případě této prezentace však nebyla tato snaha dovedena do konce. Z glycerinu a ethylenglykolu se v tomto smyslu dalo vytěžit víc. Také cením Váš nápad s textem a následným doplňováním. Nejsem si ovšem jist, jestli by pozornost žáků zůstala dostatečná na oba textem naplněné slidy. Variace na tuto aktivitu by ovšem i v chemiy být užívány. K této prezentaci mám také poznámky formální. Přechody snímků a zobrazení jednotlivých částí slidů nejsou provedeny precizně, to spíše padá an hlavu recenzentovi. Tato prezentace je pro ostatní učitele v této podobě nepoužitelná, to je škoda Vaší práce. Například text ve slidech s okny „kontrola“ není vidět, mnohé se zobrazují tak rychle, že není možné je přečíst apod. Může to být verzí mého PowerPointu, ovšem nepoužívám žádnou novinku, myslím, ež na školách bude verze obdobná. Poslední oblast, která by podle mého názoru mohla být vylepšena jsou samotné vzorce alkoholů. Bezpodmínečně je zapotřebí doplnit názvosloví propanolu a butandiolu odpovídajícími stereodeskriptory. Chápu Vaši snahu o zjednodušení, avšak žáky je zapotřebí vést zodpovědněji. Také bych navrhoval použití spíše struhturních vzorců, na kterých je zřetelně vidět, jak je -OH skupina navázána na příslušný uhlík. Celkově, po úpravách, myslím, že se může jednat o velice pěknou učební pomůcku.

Přidat komentář

Vkládat komentáře může pouze registrovaný uživatel.