Materiál do výuky

Práce s daty

4. 4. 2022 základní vzdělávání
Autor
Mgr. Radomír Macháň
Věková skupina
12—15 let
Speciální vzdělávací potřeby
- žádné -

Anotace

Cílem materiálu je především práce s daty a údaji uvedenými v textu, obrázku, tabulce či grafu.
Procvičení vyhledávání a zpracovávání dat zadaných prostřednictvím informací podaných různými způsoby – obrázkem, textem, tabulkou a grafem. Výpočet dalších údajů, práce s tabulkovým kalkulátorem, QR kódy apod.
Soubory materiálu
Typ
 
Název
 
Pracovní tabulka
11.2 kB
Tabulka
pl_tabulka.xlsx
Výsledná tabulka
19.78 kB
Tabulka
ml_tabulka.xlsx
Pracovní list
194.71 kB
Dokument
pl_tabulky_grafy.docx
Pracovní list
716.64 kB
PDF
pl_tabulky_grafy.pdf
Metodický list
382.2 kB
Dokument
ml_tabulky_grafy.docx
Metodický list
850.12 kB
PDF
ml_tabulky_grafy.pdf

Licence

Tento materiál je publikován pod licencí Creative Commons - Uveďte původ 4.0.

Obsahuje
2x
Tabulka
2x
Dokument
2x
PDF
Komentář recenzenta

Materiál dokáže motivovat k práci s daty.

V rámci rozvíjení Klíčové kompetence digitální – digitální vývoj a inovace – lze využít následující vzdělávací strategii učitele:

- vést žáky k samostatnému využívání digitálních technologií v konkrétních výukových situacích;

- vést žáky ke sdílení možností, kde a jak využít digitální technologie, k diskusím a společnému hodnocení přínosů a rizik využití digitálních technologií v dané situaci;

- vytvářet podmínky pro realizaci skupinových i individuálních projektů a využití digitálních technologií v nich, poskytovat tím žákům příležitost ke tvůrčímu a inovativnímu využívání digitálních technologií při stanovení záměru projektu, hledání postupů a variant řešení, vyhodnocování výsledků a dopadů projektu;

- vybírat do výuky aktivity, ve kterých mají žáci příležitost seznamovat se s pro ně novými digitálními technologiemi a nalézat pro sebe vhodné strategie, jak se vyrovnat s vývojem technologií a stálou potřebou rozvíjet digitální dovednosti.

Žádoucí jsou tyto projevy aktivity žáka:

- navrhovat různé postupy k řešení vybraných problémů pomocí digitálních technologií;

- reflektovat využití digitálních technologií s cílem identifikovat efektivní a neefektivní postupy při řešení daného problému;

- využívá digitální technologie, aby si usnadnil práci, zefektivnil či zjednodušil pracovní postupy a zkvalitnil výsledky své práce.

Hodnocení uživatelů

Jana Křiva
2. 1. 2024, 14:10
Nelze sta hnout

Váš komentář

Pro vložení komentáře je nutné se nejprve přihlásit.

Druh interaktivity:

aktivita

Cílová skupina:

žák

Věková skupina:

12—15

Týká se jazyka:

čeština

Velikost skupiny:

celá třída, skupina žáků, jednotliví žáci

Rozsah výuky:

vyučovací hodina

Využití v rámci vyučovací hodiny:

procvičování, motivace

Otevřené vzdělávací zdroje označené klíčovým slovem IPs Kurikulum prošly odborným posouzením v rámci projektu IPs Podpora kurikulární práce škol. U každého z nich byl vyhodnocen soulad s revidovaným RVP. Stanovisko hodnotitele ve formě recenzního komentáře je uvedeno přímo u daného materiálu.

Pro zobrazení všech dostupných vzdělávacích zdrojů zadejte klíčové slovo IPs Kurikulum. Databázi lze dále upřesnit pomocí filtrů, například podle stupně vzdělávání, vzdělávací oblasti, očekávaného výsledku učení, klíčové kompetence, průřezového tématu nebo základní gramotnosti.